Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tipy Triky Návody

Příspěvky

Office 2010 Application Compatibility Program

23. 10. 2009

Na blogu Gray Mattera se včera objevilo oznámení o novém nástroji pro konverzi VBA projektů do nové verze Office 2010. "Office 2010 Compatibility Program" - jak je tento projekt nazván - je rozdělen na dva samostatné nástroje.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0

LoadPicture do Image control na listu

25. 8. 2009

Dnes jsem potřeboval pracovat s prvkem "Image" z panelu ovládacích prvků přímo na pracovním listu. Standardně jsem vložil nový Image controls na list a pln elánu jsem se vrhnul do psaní kodu, který automaticky nahraje obrázek do tohoto prvku. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že tak rychle jak sem si to představoval to nebude. A proto vznikl tento příspěvek, abych někomu dalšímu ušetřil námahu, ale hlavně abych, když to budu potřebovat, našel i já rychle odpověď.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Není vzorec jako vzorec....

31. 5. 2009

Autor: Ing. Vladimír Hajdovský
Aktualizováno 9.února 2010:  Autor článku přidal přílohu viz. konec článku


Vzorce na pracovních listech tabulkových procesorů jsou základním prostředkem pro vyjádření vztahů mezi jednotlivými buňkami na nich. Vzorec na listu zásadně a vždy určuje hodnotu své hostitelské buňky; nikdy nemůže aktivně změnit hodnotu v jiné buňce.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 6

GoTo - opravdu je tak hruzostrašný ...

28. 5. 2009

Už od mých prvních programatorských kroků mě ve všech knihách o VBA provázel strašák jménem GoTo. Ve všech knihách ve kterých jsem se pozvolna dovídal více a více o VBA, byl tento příkaz zatracován a považován za přežitek z 80 let, který výrazně zhoršuje čitelnost kódu. A není tedy divu, že se můj přístup k tomuto příkazu omezil pouze na konstrukci On Error Goto navěstí a nechápal jsem, když jsem příkaz GoTo viděl v kódu. jiného programátora.( cožpak ten člověk nečetl všechny tyhle knihy ? )

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 2

Call Stack – Hidden code

14. 1. 2009

Při práci na větších projektech používám s výhodou komponentu Call Stack. Už jsem si zvyknul na text "[<Non-Basic Code>]", který jak předpokládam, je volán z jádra aplikace při otevírání sešitů, provádění události apod. Vzhledem k tomu, že office aplikace jsou napsány v jazyku "C", bude to zřejmě tento kód, který je vyvolán aby obstaral vše potřebné,

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0

ADODB – paměťová náročnost

11. 1. 2009


Při řešení úlohy filtrující záznamy ve více sloupcích s více kriterii jsem
narazil na omezení ( neefektivnost ) automatického filtru ( musel bych ho použít
vícekrát ) a složitost zápisu podmínek u rozšířeného filtru  -  podmínky typu
AND a OR u jednoho sloupce s kombinaci stejných podmínek v dalších sloupců se
podmínky rošířeného filtru dostaly do obludných rozměrů

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0

Efektivní odstranění řádků - jaký zvolit přístup

21. 10. 2008

Na webu excelplus.net se objevil dotaz na efektivním odstranění řádku dle číselníku na jiném listě. (V tomto odkazu naleznete sešit s všemi ukázkami kódu níže)  Zaujalo mě hlavně slovíčko efektivně. Již sem se chtěl rozepsat o cyklu přes všechny řádky a kontrole hodnot s číselníkem, ale rozhodl jsem se prověřit také další možnosti a nevyužil jsem zdaleka všechny.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 2

Nepovolené znaky

2. 8. 2008

Nepovolené znaky

Dnes jsem potřeboval napsat kód na odstranění nepovolených znaků z předaného řetězce který měl sloužit pro pojmenování listů. Jak asi víte max. délka znaků pro pojmenování listu je 31 a zároveň nemůže být název listu prázdný. Nepovolené znaky pro pojmenování listů v Excelu jsou - „   :   \    /   ?   *     [   ]  '  
Jelikož jsem na webu nenašel přesně to co bych potřeboval, napsal jsem si vlastní funkci, která zvládá veškeré požadavky na správné a korektní pojmenování listu. Zvažoval jsem, že dopíšu kontrolu na stejný název listu v sešitě kde se list přejmenovává, ale jelikož jsem zrovna tuhle nefunkčnost nepožadoval, tak sem ji záměrně vynechal.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Včasné a pozdní vázání ve VBA

7. 2. 2008

 co jde

Tento poněkud zvláštní název vznikl z anglického Early & Late Binding a znamená, jakým způsobem se můžeme připojovat a tím pádem i ovládat jinou aplikaci/objekt z VBA. Bývá často ne moc dobře pochopeno a někdy není úplně jasné, jak co nejlépe vytvořit instanci aplikace, kterou chceme ovládat.
Jediná věc, která ovlivňuje, jestli bude objekt včasně nebo pozdně vázán, je jeho deklarace.

Proměnné, které jsou deklarované jako specifický datový objekt, jsou vždy včasně vázány.
Proměnné, které jsou deklarované pomocí příkazu Object nebo Variant, jsou vždy pozdně vázány.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0

Pravidla programátora VBA

26. 12. 2007


VBA Code Golden Rules
při procházení excelovských stránek v předvánočním shonu jsem narazil na téma "VBA Code Golden Rules" neboli Zlatá pravidla programátora ve VBA. Podobné nebo stejné pravidla jsem četl už několikrát a můžu říct, že se některými řídím a tak sem se rozhodl, že je napíšu včetně vysvětlení a mého praktického pohledu na ně. ( který se samozřejmě může lišit od toho vašeho ). V podobě jakou Vám tyto pravidla předkládám já, sepsal Dave Hawley. na jeho stránce. ( Koukněte na odkaz, jsou tam pravidla také pro Excelovské sešity )
 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 4