Jdi na obsah Jdi na menu
 


Excel Guru - Dick Kusleika

29. 8. 2008

Další v řadě Excel guru je Dick Kusleika, který provozuje stránky Daily Dose of Excel. Přečtěte si jak pracuje jeden z nás na svých projektech.

Prosím, představte se. Řekněte nám o sobě vše, co uznáte za vhodné.

Ahoj, mám 38 let a bydlím v městě Omaha ve státě Nebrasca v USA s mou ženou Nancy a synem Andrew. Pracuji pro konstrukční firmu jako rozpočtář/účetní.Získal jsem titul v roce 1992 a poté jsem pracoval v mezinárodní společnosti KPMG a místních firmách a teď u mého současného zaměstnavatele. Mám certifikát CPA, ale ten je teď neplatný.

Vzpomeňte si kdy jste poprvé použil Excel? Můžete si vzpomenout na nějaký detail?

Používal jsem Lotus 1-2-3 a upřednostňoval jsem ho před Excelem. Když jsem šel pracovat do KPMG dali mi Macintosh a Mac Office na disketě. Musel jsem přepínat mezi diskem kde jsem měl Excel a diskem kde jsem měl data. Během prvního roku v KPGM jsem dostal Mac SE s 20 MB hard diskem - chlapci, to bylo tak skvělé. Kdybych se nemusel přepínat do Excelu asi bych ještě stále používal Lotus.

Kdy jste napsal svůj první vzorec nebo VBA funkci v Excelu?

Asi funkce SUMA kterou jsem potřeboval hned v začátcích pro nějaký report. Dělal jsem audit pro pojišťovací společnost a oni mi poskytli zprávu o jejich investicích. Mojí práci bylo, zkontrolovat jestli jejich součty sedí s mými. Takže jsem postupně vyplňoval čísla do sloupce A a nakonec jsem to sečetl onou SUMou. Součet mi neodpovídal, řekl jsem to nadřízenému a on se mě zeptal zda je možné, že bych se spletl při zadávaní čísel - absurdní otázka. No což, zkontroloval jsem po sobě čísla a za 4 hodiny jsem šéfovi hlásil, že reporty jsou v pořádku.....

Kolik času jste trávil denně nad Excelem?

Tak 4-5 hodin denně.

Je pro Vás prospěšnější pracovat s - vzorci nebo VBA? A řekněte proč?

Neexistuje nic lepšího než krátký vše dělající vzorec, kteří normální smrtelníci nerozluští. Nicméně si myslím a to v mezinárodním měřítku, že VBA je přínosnější. Šetří čas při rutinní práci nebo když automatizuje práci pro svoje spolupracovníky. Jsou pak strašně vděční a překvapení jak jim to šetří čas.

Pokud byste měl dát radu právě začínajícím nováčkům v excelu, co by to bylo?

Pokud se chcete naučit Excel, čtěte diskuzní skupiny 20 minut denně. Pokud můžete odpovědět na nějakou otázku je to skvělé. Pokud né, nevadí, odpovězte si sami pro sebe a pak čekejte kdo poradí a zkontrolujte jestli jste odpověděli stejně. Za rok z Vás bude odborník.

Prosím, ukažte nám kousek Vaši první práce( jedno jestli vzorce nebo VBA ) v Excelu a řekněte nám něco o něm.

Nevzpomínám si na svůj první vzorec nebo kód, ale je to výzva kouknu se hned na google. Vypadá to, že má první otázka o Excelu byla v prosinci 1999. Vytvářel jsem tabulku pro sledování NCAA (basketbalový turnaj).Potřeboval jsem způsob jak seřadit výsledky, ale měl jsem tam chyby a nefungovalo mi to. Bernie Deitrick mě naučil, že mám přidat sloupce a podělit hodnoty 10000 k oddělení hodnot.

Jaká je Vaše příprava, když se chystáte napsat nějakou funkci nebo kód VBA a jaké je vůbec Vaše pracovní prostředí? Máte nějakou speciální přípravu.

Připravit, Start, Konec. Když stojím před problémem, začnu dělat něco jiného a přemýšlím jak to nejlépe vyřešit. Obecně, neplánuji tak jak bych měl. V některých situacích mi to pomůže vyřešit problém rychleji.Jindy musím napsat vzkaz, že mám hodně práce a jdu na to. Doma pracuji ve sklepě - tam mám pracovnu s dvěma klávesnicemi a nudou (poz. přek. - originál zní "I share with two electronic keyboards and a treadmill (and, occasionally, un gato estupido)." ) Můj pracovní stůl je - skleněný, klasický stůl, který je moc velký do jídelny a moc drahý na to abych ho vyhodil. Ale není moc dobrý, nemá žádné zásuvky.

Máte nějaké speciální přípravy předtím než začnete pracovat.

Potřebuji jídlo, pivo. JetAudio pro hudbu na pozadí. Dostatečně rychlý počítač a vysokorychlostní připojení k netu.

Nakonec, řekněte nám něco pro připomenutí Vašich slov.Úsloví, které Vám pomohlo, odkaz na Vaše stránky. Prostě cokoliv co si myslíte, že bude důležité pro čtenáře tohoto článku.

Isaac Newton řekl: Pokud mám vidět dál než Descrates potřebuji velkou pomoc ostatních. Pokud jsem udělal cokoliv v životě bylo to tím, že mi pomohli další lidé.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář