Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tipy Triky Návody

Příspěvky

Vytváření náhledu z PDF souboru

16. 2. 2011

Před časem jsem byl požádán zda bych nevytvořil náhled pdf souboru a tento náhled poté zobrazil na formuláři z důvodu jednodušší identifikace výrobku. S PDF soubory jsem doposud nikdy - pomocí VBA - nepracoval, takže sem hned žhavil strýčka Gůgle a žádal ho o radu popř. o celé hotové řešení a opravdu sem byl úspěšný - alespoň na první pohled - některé řešení sice využívaly placenou verzi knihovny od Adobe , ale také sem našel řešení založené na volně dostupné knihovně Adobe Acrobat (Acropdf1) kterou získáte po instalaci Adobe Reader. Dále se na internetu objevují knihovny od jiných poskytovatelů, které suplují Adobe Reader, ale tyto sem nezkoušel. Testoval sem tedy pouze volně dostupnou knihovnu od Adobe a během používaní sem zjistil zásadní nedostatky, které toto řešení učinily nedostatečné. Proto sem hledal dále a našel C# projekt, který používá volně dostupný nástroj GhostScript pro vytvoření náhledu z PDF souboru. Bohužel, tento projekt nemůže být použit rovnou z VBA. Čtěte dále k rozlousknutí tohoto omezení.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Powerpoint 2007-2010 - Změna desetiných míst v připojeném grafu

27. 1. 2011

Tento příspěvek není až tak moc o Excelu, ale má s ním nepřímou souvislost. Obratil se na mě kolega s prosbou zda nevím jak rychle měnit desetinná místa v připojeném (vloženém) grafu z Excelu. Po zběžném hledání jsem usoudil, že Powerpoint 2007 - 2010 vůbec neobsahuje příkazy na změnu desetiných míst přímo z Ribbonu a proto sem napsal doplněk který to umožňuje.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Prázdné varovné okno Microsoft Visual Basic

9. 10. 2010

Pokud jste již někdy viděli toto opravdu divné varování Microsoft Visual Basic VBA_blank_alert.PNG pravděpodobně jste z toho nebyli moc chytří stejně jako já. Vzhledem k tomu, že jsem toto varování nevíděl nikdy dříve než jsem začal používat Office 2007 a zároveň jsem začal s přizpůsobením Ribbonu, přisuzoval jsem tuto hlášku právě těmto dvěma možnostem. A v záři 2010 byly mé doměnky potvrzeny.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 2

První tričko - I love macros - v České Republice!?

24. 8. 2010

Před časem jsem zde psal o soutěži Microsoft Excel 2010 Developer Challenge - Soccer Edition po dlouhém rozmýšlení jsem se rozhodl zapojit a poslal jsem svou aplikaci do soutěže. K mému překvapení byla má aplikace vyhodnocena jako druhá nejlepší a dnes ke mě byl přepravní společností, doručen balíček s národním dresem České Republiky a promo tričkem "I love macros"

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Navrhněte nové typy grafů pro Office 15

18. 6. 2010

Jak již sem na těchto stránkách několikrát psal, Microsoft to s přibližováním se uživatelům myslí opravdu vážně. Na oficiálním blogu MS Excel vyšel článek, který nabádá uživatele, aby zasílali návrhy na zlepšení a návrhy na nové typy grafů v nových Office 15. Možná že právě Váš návrh bude zapracován do nových Office.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0

Office 2000 - Chyba v BuiltinDocumentProperties

24. 1. 2010

Pracuji na projektu který transformuje data z aplikace MS Word do sešitu MS Excel. Projekt jako takový funguje již několik let a doplňují se do něj pouze nové funkce a opravuji chyby. Při zpracování jednoho z tisíce dokumentů jsme začli dostávat podivné chyby pocházející z C++ - ony známe chyby s chybovým kódem např. -2147417851, které nikdy nic nikomu neřeknou. Velice podrobným zkoumáním jsem přišel na zvláští chování objektu BuiltInDocumentProperties, který pro specifické zadání dat zcela skrytě a bez chybové hlášky zničí instanci třídy aplikace MS Excel!

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 2

Konstanty pro funkci ENVIRON

4. 1. 2010

Tato funkce se mnohokrát hodí pro zjištění cesty k TEMP adresáři, napadlo mě podívat se jaké jsou další konstanty. Tabulku včetně navratových popisků pro můj
PC a můj virtuální stroj můžete vidět níže. Pro každý systém se některé konstanty
můžou lišit - chybět/nadbývat, ale cca 80% je shodných.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 1

Úvaha nad úvahou.

22. 11. 2009

Autor: Ing. Vladimír Hajdovský

Můj kamarád Přemek Lazecký otevřel svým článkem “Úvaha – zápis programového kódu“ diskusi na téma vhodného stylu psaní zdrojových kódů se zaměřením na VBA. Vše vlastně začalo o dost dříve, když Přemek začal před časem publikovat své kódy v podobě, která se výrazně vymykala běžné praxi jiných přispěvatelů na fóru Pandora. Přemkův kód začal překypovat nezvykle dlouhými anglickými identifikátory za doprovodu četných explicitně uváděných nepovinných součástí jazyka. Tento „extenzivní způsob“ psaní kódu začal Přemek přímo doporučovat k následování.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 3

Úvaha - zápis programového kódu

16. 11. 2009

Tento článek vznikl na základě příspěvku na konferenci pro excel vývojáře - Pandora jejiž jsem dlouholetým členem. Dotaz byl v celku jednoduchý a tazateli se dostalo uspokojivé odpovědi. Tazatel však vyjádřil údiv nad jedním technickým obratem, který použil jeden z odpovídajících. Konkrétně se jednalo o tento příkaz

Pom = Pom And (Cells(t, A) = Cells(t - 1, A))

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 2

Excel 2007 - Menu pro popisky dat na grafu

30. 10. 2009

V jednom projektu jsem potřeboval přidat vlastní tlačítko do místní nabídky (po kliku pravým tlačítkem myši) pro datové popisky na grafu v Excelu 2007.
Nechal sem si tedy vypsat veškeré nabídky které Excel 2007 nabízí a začal jsme hledat tu svou. Ani po několika pokusek a různých testech jsem stále nemohl najít tu mou. Došel jsem k závěru, že Excel 2007 vypisuje některé nabídky "on-line", tedy až když uživatel klikne na objekt, Excel sestaví nabídku a zobrazí ji. Nepodařilo se mi totiž najít vícero takových nabídek pro graf = Excel pro ně nemá žádný vyhrazený název jako je tomu např. pro nabídku "Cells"
CommandBars("Cell").ShowPopup

 
Celý příspěvek | Rubrika: Tipy Triky Návody | Komentářů: 0