Jdi na obsah Jdi na menu
 


Excel Guru - Petr Pecháček

16. 1. 2008

Prosím, představte se. Řekněte nám o sobě vše, co uznáte za vhodné.

Jejda, trochu si připadám jak na setkání absolventů po dvaceti letech :-) Inu, zachovalý svobodný vícetřicátník z Liberce, původně strojní technolog, odchovaný Technickou univerzitou. Excel je částečně mou živností, stejně jako návrhy webových stránek, logotypů, správa malých webových sítí a vůbec věcí okolo počítačů. Z koníčků je to taková všehochuť - sem tam fitness (i když teď bych to raději nekomentoval), science-fiction, mytologie Egypta aj.

V Excelu jsem ještě odkojený starou gardou, hlavně Josefem Pecinovským. Až později přišel John Walkenbach a u nás Milan Brož a Jaroslav Černý. Inspiraci hledám na internetu, ale mám hodně rozdělaných i svých vlastních věcí. Možná mě někdo zná pod dřívějším pseudonymem Officír, pod kterým jsem napsal i Excelentně v Excelu. Dnes se snažím věnovat svým stránkám Excelplus.NET. Jak jejich název napovídá, mělo by se na nich časem více objevovat i téma .NET, přímého nástupce VBA. Patřím ale k lidem, kteří nebyli včas připraveni na nástup Visual Studia a zaskočili mě i nová Office 2007. Momentálně s kolegou máme na starosti i akce WUG v Liberci a poznávám tak témata, která mi dříve byla cizí.

Jako člověk nemám moc rád zbytečné zdvořilostní fráze, bavím se rád přímo k věci a neberu ohled na to, jestli je na druhé straně student nebo profesor. Když za mnou člověk přijde s nějakým řešením, o kterém si myslím, že je zlé, tak nechodím okolo horké kaše. Někdy to možná vypadá, že se chovám arogantně, ale tak to není. Chci, aby druhý o dané věci přemýšlel a pokud to jde, nedat mu řešení přímo pod nos. Jsou chvíle, kdy mám hodně elánu, ale taky chvíle, kdy mám chuť se vším praštit a nechat to, jak to je. Ale to asi každý.

Vzpomeňte si kdy jste poprvé použil Excel? Můžete si vzpomenout na nějaký detail?

Ještě předtím, než jsem na vysoké škole poprvé viděl Excel 5, jsem už na střední potkal Quattro Pro a As-Easy-As. První zkušenost s VBA nebyla dvakrát příjemná. V knihovně jsem tehdy psal nějakou práci obsahující nejen podklady z Excelu, ale i Wordu, a přitáhnul jsem si domů makrovir (myslím, že se jmenoval Cup). Později jsem si ho nastudoval a cvičně si zkusil napsat i nějaké vlastní makropotvůrky (mohu poslat :-)) Legrační ale je, že svůj první Excel, resp. celý Office 97 s příručkou jsem měl cca o rok dříve než vlastní počítač, takže jsem možná jeden z mála, který prošel dřív teorií než praxí. Jinak jsem si zhruba před čtrnácti dny dělal velkou zálohu a mých vlastních sešitů, které se zachovaly, je z období zhruba deseti let, co se Excelu věnuji, na osm set.

Kdy jste napsal svůj první vzorec nebo VBA funkci v Excelu?

Když jsem ho potřeboval :-) Pravděpodobně v rámci nějaké seminárky na škole. Poslední budu mít na náhrobku v terminátorském stylu:
=NAHRADIT(USEKNOUT(CELÁ.ČÁST(NAJÍT(VOLAT("Pecháček"))))).

Kolik času jste trávil denně nad Excelem?

Zpravidla několik hodin, jinak řečeno, asi není dne, abych v něm něco nedělal.

Je pro Vás prospěšnější pracovat s - vzorci nebo VBA? A řekněte proč?

Já říkám, že dobrý programátor ve VBA je ten, který v 80 % zadání VBA vůbec nepoužije. To samozřejmě předpokládá velmi dobrou znalost možností na listu. Vždycky jsem miloval Verneovky a opravdové "inženýry" svého oboru, kteří si s málem dokázali poradit v neuvěřitelných situacích. Možná proto mě i víc baví hledat řešení na listu než ve VBA. Je to větší výzva než zplácat kus kódu pro každou blbinu. Rozhodující je ale velikost sešitu, štábní kultura, efektivnost. Někdy stačí zůstat "nohama na listu", někdy člověk musí sáhnout po VBA a ve vyjimečných případech se pustit i do VBScriptu, API apod. Jsem ale soudný. Excel rozhodně není všelék na všechna zadání.

Pokud byste měl dát radu právě začínajícím nováčkům v excelu, co by to bylo?

Tak samozřejmě by tu mohly zaznít nějaké ty zásady programování atp. Ale já bych uvedl zdánlivě neexcelovské rady.

1) Inspirujte se, hrajte si, procvičujte mozek. Nezáleží na tom kde a jak. Hrajte sudoku, skládejte puzzle, tangramy, projděte si s děckama zábavná CD, čtěte knihy. Pokud vám to připadá nedospělé, pak studujte logiku, teorie grafů, berte si příklady z jiných programovacích jazyků. Jestli jste spíš technici, podívejte se třeba na téma inovací - TRIZ. Všechno tohle vám může dát úplně jiný pohled na věc. Najdete naprosto nové dimenze pro svůj přístup k problémům.
Tip: Pokud kupříkladu nemůžete najít řešení pro zadanou úlohu, postavte zadání naruby a jeho řešení "odečtěte" od původního. Takovým typickým a mým oblíbeným příkladem je zjištění počtu písmen "o" ve slově "kolotoč" a to vzorcem na listu. Víte jak na to?
Tip: Vzpomínám si i na zábavné CD pro děti - Supemozek. To byla pro mě zajímavá zkušenost.

2) Špatně postavené zadání nevede nikdy cíli, jen ke ztrátě času. Uvědomte si, jestli zadání a jeho řešení je systémové a nebo se jedná o záplatu a nouzové řešení. Pokud nebudete mít dostatek informací pro to, abyste si uvědomili vazby dovnitř a ven, nebude řešení kvalitní.

3) I sebelepší algoritmus se neprodá bez dobré štábní kultury - alespoň základních znalostí grafických formátů, ladění barev, typografie...

Prosím, ukažte nám kousek Vaši první práce( jedno jestli vzorce nebo VBA ) v Excelu a řekněte nám něco o něm.

Jeden z prvních sešitů, co jsem našel, je z roku 1999, a obsahuje několik listů pro výpočet geometrie ozubení. Například úhel paty zubu kuželového ozubení jsem počítal podle vzorce

=DEGREES(ARCTG(C11/C17)),

kde C11 je výška paty a C17 poloměr základního kola. Nevíte o čem je řeč? Já taky ne :-) Ale natruc jsem to sem dal jako ukázku, protože mi trvalo dost dlouho, než jsem hacknul vlastní sešit :-) Nemohl jsem si totiž vzpomenout na heslo k němu...

Jaká je Vaše příprava, když se chystáte napsat nějakou funkci nebo kód VBA a jaké je vůbec Vaše pracovní prostředí? Máte nějakou speciální přípravu.

Přijde na to. Něco člověk vystřelí od boku i bez toho, že by otevřel Excel, na něco potřebuje sáhnout po knize, podívat se do poznámek nebo napsat do diskusní skupiny. A pracovní prostředí? No asi takové, ze kterého nemá radost opačné pohlaví - chaos na stole a v okolí, spousty otevřených oken v prohlížeči, do toho člověk jí, komunikuje přes messenger na úplně jiné téma - asi bych měl přestat s výčtem :-)

Máte nějakou speciální přípravu.

No, někdy po půlnoci už to chce speciální přípravu, aby člověk na to alespoň viděl :-) Zatím jsem nepřistoupil na praktiky, jak se udržet vzhůru, které předvádí Rowan Atkinson v Prázdninách pana Beana (Mr. Bean's Holiday) při noční jízdě autem, ale kdo ví...

Nakonec, řekněte nám něco pro připomenutí Vašich slov.Úsloví, které Vám pomohlo, odkaz na Vaše stránky. Prostě cokoliv co si myslíte, že bude důležité pro čtenáře tohoto článku.

Tabulkový nultý zákon: Nejlépe se zpracovávají tabulky mléčné čokolády!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář