Jdi na obsah Jdi na menu
 


Excel Guru - Jan Karel Pieterse

11. 8. 2010

Jako dalšího Excel guru jsem vybral Jan Karel Pieterse, jednak proto, že se s ním potkávám na fórech a jednak proto, že jsem měl tu čest použít jeho doplňek - NameManager - o kterém se v rozhovoru z roku 2005 také zmiňuje.

Prosím, představte se. Řekněte nám o sobě vše, co uznáte za vhodné.

Ahoj, jmenuji se Jan Karel Pieterse a narodil jsem se v báječné roce 1961. Vystudoval jsem chemii a pracuji jako chemický inženýr už 17 let. V listopadu 2003 sem založil vlastní společnost nazvanou JKP Application Development Services ( ano, název je to opravdu dlouhý ) Zabývám se vývojem specifických uživatelských řešení a hlavně pracuji v Excelu, ale také používám další programy jako Access nebo třeb Outlook.

Vzpomeňte si kdy jste poprvé použil Excel? Můžete si vzpomenout na nějaký detail?

Začal jsem používat tabulkové procesory hned jak vyšla druhá verze aplikace Lotus. Aplikace běžela na IBM počítači s 10 MB hard-diskem a v té době (myslím, že to byl rok 1985-86) to byl revoluční stroj. Také jsem měl plotter, takže jsem mohl tisknout své barevné grafy. Když se na to podívam dnes, tak už nikdo nepoužívá plottry k tisknutí grafů :-) Tak jak tak, tehdy to vybavení bylo extremně drahé něco okolo 10 tisíc dolarů.

Moje první ykušenost s Excelem byla v roce 1986 (Excel 5). Moje firma přešla z Lotus na MS Excel a musím říct, že tehda sem proklel celý Excel. Spousty věcí které jsem byl zvyklý dělat v Lotusu a Quatro Pro II lusknutím prstů, jsem se musel učit od začátku. Některé věci, které byly triviální v těchto aplikacích byly tak složité v Excelu. Ale postupně jsem měnil názor na Excel a to hned jak sem se snažil vytvořit své první makro. A pokud někdo z Vás někdy psal makro pro Lotus tak musí uznat, že psaní makra v Excelu bylo jednodušší. Všechno co jste potřebovali vědět byly klávesové zkratky pro funkce nebo metody a pak jste je dali do buněk a bylo hotovo. Ale samořejmě VBA potvrdilo že je o moc moc užitečnější a už jsem se nikdy nevrátil k psaní klávesových maker.
Vzpomínám si, že jsem volal na zákaznickou linku Microsoftu a ptal jsem se jak udělat nějaké věci pod VBA a jejich odpověď mě šokovala - "Neděláme takovou podporu pro koncové zákazníky, pokud potřebujete pomoc hledejte na internetu." Hned jak jsem byl připojen k internetu našel jsem si "Compuserve Excel forum" a začal jsem číst příspěvky a posílat mé otazky. Brzy jsem byl schopen odpovídat na otázky jíných. A takhle sem se učil Excel.

Kdy jste napsal svůj první vzorec nebo VBA funkci v Excelu?

To by mělo být někdy v roce 1986, můj první vzorec asi nebyl znejjednodušších, protože sem měl spousty zkušeností z Lotusu a automatická konverze do Excelu fungovala naštěstí velmi dobře, takže pochopení vzorců v Excelu nebyl težký úkol.

Kolik času jste trávil denně nad Excelem?

Rozsah je velký začínaje od 0 do řekněme 12 hodin za den, ale průměrně 4 hodiny denně.

 

Je pro Vás prospěšnější pracovat s - vzorci nebo VBA? A řekněte proč?

Neupřednostňuji ani jedno. Rád se snažím vyřešit hádanky a nalézt nejefektivnější nástroj pro vyřešení. Ale také milují výzvy, takže se schválně vyhýbám efektivnějším nástrojům a snažím se problém vyřešit nějak jinak. Rád řeším chytáky kde se vyhnu VBA, např. soubor arg2name je dobrou ukázkou.

Pokud byste měl dát radu právě začínajícím nováčkům v Excelu, co by to bylo?

Najděte si sami dobrou knihu na začátek ( a tohle je důležité ) a užitečný projekt který je možné vyřešit pomocí Excelu. Nikdy jsem se nenaučil nic když jsem zkoušel věci jako "Hello World". Prostě zkuste použit Excel kde je to vhodné a ne jen proto, že se ho chcete naučit používat.
Jděte na web a čtěte příspěvky na diskuzních foréch. Zkuste a řešte nějaké problémy ( předtím, než si přečtete odpovědi ostatních ) a porovnejte Vaše řešení s nabidnutým.
Učte se jak jen to je možné o všem co je v Excelu použito, funkce, menu, všechny novinky a pak začněte s VBA. Bude to velká výhoda pokud budete znát dobře Excel až začnete prozkoumávat říší VBA. A popravdě řešení založené na kombinaci VBA a Excelu jsou nejefektivnější.
Pokud nejste nováček v Excelu a chcete se naučit jak programovat ve VBA, tak jediná cesta jak se naučit provazby je, najít funkce, metody o kterých si myslíte že mají být v Excelu ( anebo si myslíte, že mají být zlepšeny ) a zkuste vytvořit vlastní nástroje které můžou ostatní stáhnout a naistalovat. Toto Vás dostane do kontaktu se všemi možnými zakoutimi. Níže je senam, kde shrnují co sem myslel předchozí větou, sepsal jsem ho, když jsem vyvíjel můj Autosafe doplňek, the Name Manager and Flexfind:

  • poznat objektový model Excelu
  • nastavení a instalace
  • User Interface Programming UI ( júaj ) - přidání, odstranění, obnova excelovských funkcí, vytváření dialogů a menu
  • nastavení a obnova nastavení aplikace ( výpočty, obrazovka atd.)
  • přizpůsobení stavu aplikace podmínkám ( editace sešitu ve Word dokumentu?, je v režimu náhledu?, je nějaký sešit otevřen?, je list chráněn? ...)
  • práce s věcmi o kterých Excel ani netuší, jako přihlašení uživatele, kolik instancí Excelů právě beží ...
  • oprava chyb


A samozřejmě, když si myslíte, že jste připravení na vývoj nějaké seriozní aplikace, kupte si knihu Professional Excel Development by Stephen Bullen, Rob Bovey and John Green. Nikdo by neměl programovat bez této knihy!

 

Prosím, ukažte nám kousek Vaši první práce( jedno jestli vzorce nebo VBA ) v Excelu a řekněte nám něco o něm.

Jedna z prvních procedur které jsem napsal byla něco jako toto

Sub Paste_List()
    Dim myname As Object
    For Each myname In ActiveWorkbook.Names
        Selection.Value = myname.Name
        Selection.Offset(0, 1).NumberFormat = "@"
        Selection.Offset(0, 1).Value = myname.RefersTo
        Selection.Offset(1, 0).Select
    Next
End Sub

Jak vidíte, stále jsem něco vybíral. Další věc která je zřejmá, tato funkce napodobuje vestavěné funkce, jako Vložit, Definovaný název, které potvrzují co jsem zmínil před chvíli - naučte se vestavěnné funkce Excelu předtím než začnete s VBA. Také vidíte moje nadšení pro definované názvy. Kód jako tento je základní kámen pro můj - teď už - nejpopulárnější dopňek Name Manager, který jsem vyvíjel společně s Charles Williams.

Jaká je Vaše příprava, když se chystáte napsat nějakou funkci nebo kód VBA a jaké je vůbec Vaše pracovní prostředí? Máte nějakou speciální přípravu.

Potřebuji mít nějaký problém k vyřešení a miluji výzvy!
Veškerou svou práci dělám na notebooku s Win XP Pro ( článek je datován k 22. březnu 2005 ). Mám kopie všech Office verzí od 97 a taky používám klasickou klávesnici.

Máte nějaké speciální přípravy předtím než začnete pracovat.

Důsledně dodržují nastavení mého softwaru takže obvykle strávím nějaký čas nastavovaním než začnu opravdu pracovat. Samozřejmě toto nepotřebuji na svém počítači, a také dělám zálohy kdyby náhodou...

Nakonec, řekněte nám něco pro připomenutí Vašich slov. Úsloví, které Vám pomohlo, odkaz na Vaše stránky. Prostě cokoliv co si myslíte, že bude důležité pro čtenáře tohoto článku.

Co mi opravdu ohromně pomohlo byly rady zcela zadarmo na foru Compuserve Excel a to někdy od roku 1996 do 2000 ( kdy se spojilo s Office forem ). Ačkoli se forum o Excelu spojilo pod Office forum, stále si myslím, že to bylo to správné místo na otázky souvísející s Excelem. Miloval sem to tam a díky němu sem se stal MVP, protože jsem odpovídal na otázky účastníku. Jsem na to opravdu hrdý.
Rád bych poděkoval všem MVP celebritám ( a všem ostatním co pomahají ostatním ) kteří mě dostali tam kde jsem. připojit se do kruhu "cell masters"

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář