Jdi na obsah Jdi na menu
 


Excel Guru - John Walkenbach

13. 1. 2008

Prosím, představte se. Řekněte nám o sobě vše, co uznáte za vhodné.

Jsem John Walkenbach a vydělávám dost psaním knih o tabulkových aplikacích a psaním článku do magazínu. Už to bude něco kolem 35 knih.

Napsal jsem okolo 300 článku a přehledů pro magazíny jako je InfoWorld, PCWorld, PC/Computing, Windows a několik dalších, které už neexistují.

Po 3 roky jsem psal měsíční sloupek o tabulkových aplikacích do PC Worldu. Také jsem udělal několik doplňku pro Excel, jako je Power Utility Pak, JWalk Enhanced Data Form, a Extended Data Functions. A když mi vyjde čas, dělám konzultace - obvykle o tabulkových aplikacích.

Vystudoval jsem Univerzitu v Missouri (hlavní předmět Psychologie a vedlejší - počítačová věda) a pak jsem taky získal titul Ph.D v experimentální psychologii na univerzitě v Montaně (skvělé místo pro žití!).

Po vystudování jsem strávil krátký čas práci na projektech ohledně mých kurzů, ale brzy jsem ztratil zájem o psychologii a začal jsem se svou druhou kariérou v bankovní sféře - naprosto náhodně (byla to jediná práce, kterou jsem mohl najít). Pracoval jsem pro dodavatele finanční služeb v Oregonu. Nakonec jsem skončil jako V.P. pracovník pro výzkum trhu ve velké bance v San Diego a byl jsem svůj vlastní šéf.

Pro radost, hraju na kytaru, čtu knihy, koukám na filmy a surfuji na internetu. No, koukněte na můj blog
http://j-walkblog.com/blog/.

Vzpomeňte si kdy jste poprvé použil Excel? Můžete si vzpomenout na nějaký detail?

Nevzpomínám si přesně, ale byl to Excel 4. Nenáviděl jsem ho. Byl jsem zvyklý používat Lotus 1-2-3, který byl rychlý a přímý. Excel byl na druhou stranu, velmi pomalý a uživatelské rozhraní bylo otřesné. Během let se tento produkt zlepšoval a já jsem nakonec Excel miloval. Ale Microsoft udělal chybu a já jsem zase zpět kde jsem začal - nenávidím ho.

Zpátky do předešlých dob. Byl jsem recenzent tabulkových aplikací pro InfoWorld . Měl jsem neustále moc práce, protože tabulkové aplikace byly velmi populární a byla tam velká konkurence. To byl vzrušující čas. Byl jsem schopný pracovat se spousty tabulkových aplikací a viděl jsem hodně změn.

Ale bohužel, teď už nejsou žádné změny. Nejsou žádní konkurenti, inovace byly zastaveny a svět tabulkových aplikací už není pro mě dále zajímavý. Možná je čas, hledat nějakou jinou práci.

Kdy jste napsal svůj první vzorec nebo VBA funkci v Excelu?

Můj první vzorec pravděpodobně vypadal něco jako toto
=A1+B1
Kdokoliv kdo toto čte, může volně kopírovat a používat tento vzorec pro svůj účel. :-)

Moje první zkušenost s VBA byla v Excel 5.1 beta. Už jsem něco dělal ve Visual Basicu, takže to pro mě nebylo tak cizí. Pak jsem se začal učit VBA a rozhodl se, že budu psát utility. Tyto utility byly nazvány Power Utility Packs - a existují do dneška. (ačkoli spoustu řádku bylo přepsána)

Kolik času jste trávil denně nad Excelem?

To bylo různé, když jsem psal knihu, tak to bylo nepřetržitě. Ale pro mou vlastní práci to bylo okolo 20 minut týdně.

Je pro Vás prospěšnější pracovat s - vzorci nebo VBA? A řekněte proč?

Myslím, že si více užívám při vytváření vzorců než psaní kódu. Ale sám nevím proč, prostě proto.

Pokud byste měl dát radu právě začínajícím nováčkům v excelu, co by to bylo?

Experimentujte a zkoušejte nové věci. A potom experimentujte ještě více. Také čtěte Excel nápovědu. Není tak špatná jak si myslíte.

Lidé se mě často ptají jak jsem se naučil tak hodně o Excelu. Moje odpověď je - Jsem expert v experimentování. Knihy jsou dobré jako startovací bod, ale naučíte se více když se budete šťourat a mít cíl proč to děláte. Obvykle nefunguje, když se snažíte učit něco jen proto abyste se to naučili.

Prosím, ukažte nám kousek Vaši první práce( jedno jestli vzorce nebo VBA ) v Excelu a řekněte nám něco o něm.

Nemyslím, že mám nějakou svou starší práci. Moje webová stránka má mnoho a mnoho příkladu, které můžete stáhnout a prostudovat je.

Jaká je Vaše příprava, když se chystáte napsat nějakou funkci nebo kód VBA a jaké je vůbec Vaše pracovní prostředí? Máte nějakou speciální přípravu.

Když se chystám psát nějakou komplexní funkci nebo VBA kód, tak to téměř vždy rozdělím na malé části, které testuji a zkouším je psát více způsoby. Potom, když jsem spokojen a rozumím jak to funguje, tak to začlením do celé práce.Jako příklad, jak rozdělit vzorec na malé častí, uvádím odkaz na můj článek o "mega" vzorcích.

http://j-walk.com/ss/excel/usertips/tip079.htm

Moje pracovní prostředí? To je pokoj v mém domě, hned vedle kuchyně, mám tam dva PC propojené kabelem.

Také mám dobrý stereo systém :-). Obvykle poslouchám jazz nebo novodobou hudbu. Ale někdy preferuji absolutní ticho. A musím mít vysoké rozlišení monitoru! Používám Silicon Graphics 1600SW LCD monitor (1600x1024).

Můžu pracovat pouze když jsem sám, když přijde přítelkyně domu z práce, končím s práci a jdu nám dělat koktejl.

Nakonec, řekněte nám něco pro připomenutí Vašich slov.Úsloví, které Vám pomohlo, odkaz na Vaše stránky. Prostě cokoliv co si myslíte, že bude důležité pro čtenáře tohoto článku.

Má rada zní: Nikdy nevěřte Microsoftu.

To je můj životní bod. Já jsem hodně podporoval tuto společnost. Ale během let se změnila, a mě se jednoduše nelíbil směr řízení kterým se zaměřili. Z mnoha důvodů, Microsoft představuje všechno toto špatně v korporační Americe.

Hodně lidí, kteří používají produkty Microsoftu neví dost o této firmě. Oni směřují k přijmutí čehokoliv co je jim hozeno do cesty - toto zahrnuje i jejich software. Je faktem, že Microsoft udržuje Excel ve stagnaci. Oni jsou schopni navrhnout LEPŠÍ tabulkovou aplikaci - produkt, který my dnes potřebujeme a vlastně lidi žádají už mnoho let. Mají zdroje proto aby navrhli a vytvořili produkt, který bude obsahovat rozšíření které potřebujeme.

Ale Microsoft jednoduše pokračuje v lehčí cestě a udržuje produkt u kterého mění jen jeho vzhled. Možná opravdu pracuji na kompletně novém Office které nahradí současné (ale Office 11 to nebude). Ale pak znovu, není tady konkurence nebo ekonomická síla proč by to dělali. Smutné že?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(QEntity, 21. 3. 2012 0:53)

Obávám se, že Excel 2007 žádného profesionála nepotěšil...

Totálně překopané ovládací prostředí, ztížení práce zkušených , poloviční rychlost VBA kódu a další problémy s použitím staršího kódu v nové verzi, to skutečně není cesta vpřed...

Nebude ak zle, jak John píše

(Přemek, 13. 1. 2008 12:28)

Jak jsem zminil v uvodu, uz je to 5 let od doby rozhovoru a my uz ted vime ze min. nezanevrel na Excel. Od roku 2003 vydal 3 knihy a z toho 2 byly o Excelu 2007. Tak snad jsme neprisli o toho odbornika.
Pro lepsi anglictinare nez jsem ja (asi kazdy kdo dela anglictinu :-) )uvadim zdroj.
http://puremis.net/excel/MastersText/text_John.shtml