Jdi na obsah Jdi na menu
 


Excel Guru - Monika Weber

21. 12. 2008

Prosím, představte se. Řekněte nám o sobě vše, co uznáte za vhodné.

Ahoj, jmenuji se Monika Weber. žiju ve Švýcarsku a pracuji v polygrafickém průmyslu. Naše hlavní pobočka je v Austrálii. Je to velký koncern jmenující se Amcor s hodně pobočkami po celém světě. Pracuji v švýcarské pobočcce v IT oddělení. Ale bohužel zřídka používám Excel v práci. Moje práce já podporovat a učit uživatele v našem rozsáhlém systému - BaaN - založeném na Unix. Je to něco jako SAP. Je v plánu, že brzy budu součásti týmu programátoru tohoto systému. Uvidíme.
Ve svém volném čase trávím spoustu času s Excelem a snažím se odpovídat v Microsoft Newsgroup. Díky tomu sem získala v roce 2002 MVP titul. Mám ráda Excel, je tak zajímavý a všestranný. V roce 2001 jsem začla publikovat pro Pearson Education (Addison-Wesley). Což dělám taky ve volném čase.

Vydané knihy

Vzpomeňte si kdy jste poprvé použila Excel? Můžete si vzpomenout na nějaký detail?

Ne, nevzpomínám si. Můj první počítač byl Commodore 64. Byl bez myši a já jsem ho používala na hraní her. Pracovali jsme s 5 1/4" disketami a bylo to celkem zábavné.

Jednoho dne, hodně hodně dávno, můj bratr vlastnil malou společnost a zeptal se mě zda bych pro něj pracovala. Koupil mi počítač a požádal mě abych se učila Microsoft Word, protože on potřeboval učitele pro tento program. Myslím že to byl Word 6.x s černým pozadím a bílým písmem. Takže já jsem pracovala s Wordem hodně hodně let předtím než jsem začla pracovat s Excelem. O několik let později jsem odešla z bratrové firmy abych se stala AS/400 programátor. Ale neměla jsem ráda tuto práci a tak jsem zase odešla.

V roce 1995 jsem byla učitel v softwarové společnosti. Možná v této době jsem se poprvé potkala s Excelem. Začla jsem učit začátečníky. Zde jsem se začla učit Excel. Ale stále jsem měla raději Word než Excel. To se změnilo v roce 2000 kdy jsem začla studovat - Dipl. Office-Supporter. (studovala jsem ve Švýcarsku))

V té době jsem objevila německou diskuzní skupinu - German Microsoft Newsgroups for Excel. Bylo mi potěšením radit uživatelům v této skupině a já jsem se úplně přeorientovali na Excel. Hodně z mých znalosti je díky Microsoft Newsgroup. Učila jsem se tím, že jsem radila ostatním a dělám to do dnes.

Kdy jste napsala svůj první vzorec nebo VBA funkci v Excelu?

Hádám, že můj první vzorec jsem napsala v roce 1995. Svůj první VBA kód jsem vytvořila v Excelu 95 nebo 97 pomocí makro záznamníku.

Kolik času jste trávila denně nad Excelem?

Jak jsem řekla, v práci Excel skoro nepoužívám, ale ve svém volném čase tak průměrně od 1 - 8 hodin denně.

Je pro Vás prospěšnější pracovat s - vzorci nebo VBA? A řekněte proč?

Funkce a možnosti Excelu jsou bez VBA limitovány. Někdy je opravdu efektivnější napsat VBA kód. Připouštím, že mé znalosti o funkcích by mohly být lepší.

Pokud byste měla dát radu právě začínajícím nováčkům v excelu, co by to bylo?

Excel je velmi silný nástroj. Raději začněte s menšími kroky. To sice zabere více času než budete profík. Ale myslím že už první hodina s Excelem vás osloví a bude to pro Vás výzva pracovat s ním.

Pokuste se porozumět nápovědě Excelu. Stiskněte F1 a zadejte dotaz. Poprvé to bude těžké porozumět, ale nevzdávejte to a zkuste to.

Pokud nenajdete řešení toho co chcete dělat, nepropadejte skepsi a zkuste použít nějaké fórum a zkuste najít nějaké ochotné lidi, kteří Vám pomohou.

Prosím, ukažte nám kousek Vaši první práce( jedno jestli vzorce nebo VBA ) v Excelu a řekněte nám něco o něm.

Opravdu si nevzpomínám na můj první kód. Asi to bylo něco vytvořené záznamníkem maker a vzpomínám si, že když jsem uviděla zaznamenaný kód byla jsem šokována, protože tolik řádku kódu jsem nečekala a myslela jsem si že nikdy nepochopím VBA kód.

Můj první kód který jsem opravdu napsala bylo něco jako "Ahoj světe" a byla jsem velmi pyšná a určitě jsem to ukázala mým kolegům v práci :-)

Sub HelloWord
   MsgBox "Hallo Welt"
End Sub

Vylepšením bylo, když jsem použila InputBox a zobrazila zadaný text v MsgBox :-))
Mimochodem, byla jsem absolutně fascinovaná vytvořením barevného tlačítka "smile" a nemohla jsem pochopit proč není možné změnit barvu pomocí panelu "Forms"

Jaká je Vaše příprava, když se chystáte napsat nějakou funkci nebo kód VBA a jaké je vůbec Vaše pracovní prostředí? Máte nějakou speciální přípravu.

Myslím že nemám pro nikoho zářný příklad toho jak vytvářím VBA aplikace. Obvykle si prostě sednu bez plánu pouze s nápadem začnu psát. Někdy (ale zřídka kdy) si sednu a na kousek papíru si napíšu hlavní linii programu.

Moje pracoviště musí být tiché. Neposlouchám žádnou hudbu když pracuji. Preferuji práci doma v mé kanceláři. Žiju v podkroví a strop je ze dřeva. Je to útulné. Ráda pracuji na rychlé mašině s velkou plochou obrazovkou. Mám ráda když slunce prosvítí můj pokoj. Je to fajn pro duši.

Máte nějaké speciální přípravy předtím než začnete pracovat.

Když začínám pracovat mám ráda uklizený stůl, ale moc často tomu tak není, protože používám spoustu papíru k poznámkám a taky mám spousty knih na stole.

Nakonec, řekněte nám něco pro připomenutí Vašich slov. Úsloví, které Vám pomohlo, odkaz na Vaše stránky. Prostě cokoliv co si myslíte, že bude důležité pro čtenáře tohoto článku.

Mám moc ráda "Confucius and the Analects". Stále je co se učit.

"In learning, if you have not reached proficiency, you are apprehensive lest you should lose it again. (8.17)"

Když jste začátečník pracující s Excelem, potom pokud si myslíte, že nikdo se nemusel učit nic, to znamená, že všichni kteří mají dobré znalosti, pracovali těžce aby toho dosáhli.

Jak jsem řekla, pokud potřebujete pomoc podívejte se na nějaké fórum a nebojte se zeptat.

Odkaz na Microsoft Newsgroup

Na mé stránce najdete nějaké příklady pro Office hlavně pro Excel. Je to německá stránka ale najdete tam taky anglické příklady.

http://www.jumper.ch

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář